حضور دکتر شمسی‌پور در کرمانشاه

۲۹ آبان ۱۴۰۰ | ۰۷:۴۳ کد : ۶۴۸۲۱ اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۵۶۹
مراسم تکریم رؤسای سابق و معارفۀ سرپرستان جدید دانشگاه رازی و صنعتی کرمانشاه با حضور دکتر علی شمسی‌پور، مشاور وزیر و سرپرست حوزۀ وزارتی وزارت علوم برگزار شد.
حضور دکتر شمسی‌پور در کرمانشاه

مراسم تکریم رؤسای سابق و معارفۀ سرپرستان جدید دانشگاه رازی و صنعتی کرمانشاه در تاریخ 26 آبانماه با حضور دکتر علی شمسی‌پور، مشاور وزیر و سرپرست حوزۀ وزارتی وزارت علوم، تحقیقات و فنّاوری برگزار شد.

مرجعیت علمی؛ برنامۀ راهبردی وزارت علوم
به گزارش روابط عمومی دانشگاه رازی، آیین معارفه دکتر محمّدنبی احمدی، سرپرست جدید دانشگاه رازی، با حضور دکتر علی شمسی‌پور، و جمعی از مسؤولان ارشد استانی، اعضای هیئت علمی و یاوران علمی در محل تالار فرهنگ و ادب دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار شد.
در این مراسم، دکتر علی شمسی‌پور مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و سرپرست حوزۀ وزارتی، ضمن آرزوی توفیق برای همگان، در سخنانی به دستاوردها و پیشرفت‌های شاخص علمی در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: ایران اسلامی اکنون در قلّه تولید علم قرار دارد؛ به ‌طوری‌ که تنها در زمینه تولید مقالات، با حدود 70 هزار مقاله در سال، بیش ‌از ۲۰ هزار مقاله بین‌المللی علمی بیشتر از ترکیه به ‌عنوان رقیب اصلی خود در منطقه تولید می‌کند. آنچه باید اکنون اتفاق بیفتد این است که این قلّه پر از برف و ذخیره علم فعلی، تبدیل به رودخانه‌های زلال و جاری در سراسر جامعه شود و یکی از وظایف ما محقق کردن این موضوع است.
وی بیان کرد: مقام معظم رهبری و بنیان‌گذار کبیر انقلاب، سه محور اصلی فعالیت را برای دانشگاه‌ها مشخص کرده‌اند؛ بر این مبنا نباید تمام مشکلات دانشگاه را به کمبود بودجه و اعتبار تقلیل داد و این موضوع مهم باید مورد توجه قرار گیرد که دانشجویان را چگونه تربیت و پرورش می‌دهیم؛ هدف اساسی دانشگاه باید تربیت انسانی باشد که بتوان به آن افتخار کرد و در تراز جامعه مهدوی دانست. تولید علم محور دوم مورد نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی و امام راحل (ره) درباره اهداف دانشگاه‌ها است که به لطف خدا ما در این زمینه کارنامه بسیار درخشانی داریم. محور سوم نیز نافع بودن علم است. علم و دانشی که در دانشگاه تولید می‌شود باید به حل مشکلات جامعه کمک کند و ضروری است که مدیریت آموزش عالی کشور نیز  برنامه ویژه‌ای در این زمینه داشته باشد.
دکتر شمسی‌پور سه تاکتیک و رویکرد کلیدی سردار شهید حاج ‌قاسم سلیمانی که در دانشگاه‌ها قابل اجراست را مورد تأکید قرار داد و گفت: نخستین تاکتیک، مدیریت مجاهدانه است به این معنی که دانشگاه‌ها باید شبانه‌روز پای کار باشند؛ تاکتیک دوم تبدیل تهدید به فرصت ‌است، یعنی دانشگاه‌ها باید وظیفه خود را در قبال مشکلات موجود در جامعه ایفا و تهدیدات فعلی را به ‌اندازه‌ توان و اختیارات خود تبدیل به فرصت کنند و در رویکرد سوم مدیران در خط مقدم و پیشرو در خدمت و حل مشکلات باشند؛ در این صورت سایر ارکان دانشگاه نیز با انگیزه و امید وارد میدان خواهند شد.
مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به مشکلات و عقب‌ماندگی‌های استان کرمانشاه، عنوان کرد: جبران این عقب‌افتادگی نیازمند توجه ویژه به استان است و نمی‌توان با حرکت معمول به اصلاح وضعیت و جهش امیدوار بود.
دکتر شمسی‌پور به تأکیدات و برنامه‌های ویژه وزارت عتف در دولت سیزدهم پرداخت و گفت: در راستای تحقق جهش علمی در کشور، برنامه‌هایی در دستور کار وزارت متبوع قرار دارد که ایجاد مرجعیت علمی درباره تولیدات علمی، توسعه دیپلماسی علمی، تحول در علوم انسانی و تعمیق رابطه دانشگاه و صنعت از مهم‌ترین این برنامه‌ها است.
وی یادآور شد: موضوع «مرجعیت علمی» مورد تأکید دکتر زلفی‌گل است به این معنی که تولیدات علمی کشور در دنیا مرجعیت پیدا کند. در بحث «دیپلماسی علمی» نیز اعضای هیئت ‌علمی دانشگاه‌ها باید با نهادهای علمی و مرجع خارجی ارتباط داشته باشند و به تبادل علوم بپردازند.
دکتر شمسی‌پور از برنامه‌های مقام عالی وزارت عتف برای حمایت از اعضای هیئت علمی و یاوران علمی دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: احیای معاونت فناوری در وزارت عتف و تأسیس صندوق حمایت از فناوری از برنامه‌های این وزارتخانه در دولت جدید است؛ نظام جامع پیشنهادات نیز درحال شکل‌گیری است که براساس آن هر ایرانی می‌تواند پیشنهاد تولید علم داشته باشد و در صورت تأیید آن، مورد حمایت صندوق قرار خواهد گرفت.
وی در ادامه با اشاره به تعطیلی حدود ۲ ساله دانشگاه‌ها، از مدیران و اعضای هیئت علمی خواست که خود را برای بازگشایی دانشگاه‌ها و پذیرایی از دانشجویان آماده کنند. ضرورت «تحول در علوم انسانی» از دیگر موضوعاتی بود که دکتر شمسی‌پور به آن اشاره کرد و گفت: توقع این است که در این حوزه اتفاقات جدی و جدیدی بیفتد؛ گرچه این کار نیازمند سیاست‌های کلان است اما محور این تحول می‌تواند وزارت عتف باشد و اساتید علوم انسانی هم می‌توانند در این زمینه بسیار مؤثر عمل کنند.
مشاور وزیر علوم سپس با تقدیر از زحمات و تلاش‌های دکتر اعلمی‌آل‌آقا در دوران مسؤولیت خود در دانشگاه رازی عنوان کرد: ایشان برای دانشگاه رازی زحمات زیادی کشیدند و شایسته ‌است که از تلاش‌ها و خدمات ایشان و تیم مدیریتی ایشان تقدیر کنیم؛ البته استفاده از تجربیات مدیران سابق مورد تأکید جدی وزیر علوم می‌باشد.
دکتر شمسی‌پور همچنین دکتر احمدی، سرپرست جدید دانشگاه رازی را مدیری فرهیخته، توانمند و مدبّر توصیف و بیان کرد: ایشان تجربیات گران‌قدری دارند و با حضور گسترده مسؤولان استانی و همکاران دانشگاهی ایشان در این مراسم، قطعاً وی از حمایت و همراهی چشمگیر اعضای هیئت‌علمی، یاوران علمی و مدیران استانی برخوردار خواهند بود که می‌تواند نویدبخش آینده‌ای روشن برای دانشگاه رازی باشد؛ هرچند ممکن است نگرانی‌هایی هم در زمینه کمبود اعتبار و مشکلات بودجه‌ای وجود داشته باشد که آن هم نیازمند همفکری و تلاش مجاهدانه است.
سرپرست حوزۀ وزارتی وزارت علوم در پایان ابراز امیدواری کرد: دانشگاه رازی به زمان اوج خود و دوران درخشش گذشته برگردد و باز هم در بین دانشگاه‌های اصلی کشور قرار بگیرد.
در این مراسم، دکتر محمّدنبی احمدی به عنوان سرپرست جدید دانشگاه رازی معارفه و از زحمات دکتر محمّدابراهیم اعلمی‌آل‌آقا رئیس پیشین این دانشگاه قدردانی شد.

دانشگاه صنعتی کرمانشاه؛ موتور محرکۀ صنعت در غرب کشور

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی کرمانشاه، با حضور دکتر علی شمسی پور، مشاور وزیر و سرپرست حوزۀ وزارتی وزارت علوم، دکتر احمدی، سرپرست دانشگاه رازی، پروفسور شمسی پور، رئیس انجمن شیمی ایران و عضو هیات علمی دانشگاه رازی و از چهره‌های ماندگار کشور، دکتر معینی، اولین رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه و جمعی از اساتید، مسئولین و فرهیختگان استان، مراسم تکریم از دکتر علی اکبر اختری، رئیس پیشین دانشگاه صنعتی کرمانشاه و معارفه دکتر علیرضا دودمان تیپی، سرپرست جدید این دانشگاه در سالن آمفی تئاتر دانشگاه صنعتی کرمانشاه برگزار گردید.
بنابراین گزارش در این مراسم که مسئولین و اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه صنعتی کرمانشاه نیز حضور داشتند، دکتر شمسی‌پور، مشاور وزیر و سرپرست حوزۀ وزارتی وزارت علوم، ضمن تقدیر از تلاش‌ها و زحمات بی شائبه و اثربخش دکتر اختری در زمان تصدی ریاست دانشگاه صنعتی کرمانشاه که منجر به پیشبرد اهداف و تعالی این دانشگاه گردیده است، در ابتدا به تشریح اهمیت جوان‌گرایی و راهکارهای ورود جوانان به حوزه‌های مدیریتی کشور پرداخت و ادامه افزود: اکنون شرایط آموزش عالی کشور در کنار سایر پیشرفت‌ها و دستاوردها به گونه‌ای می‌باشد که بیش از بیش برای ایجاد زمینه‌های تحول‌گرایی و نوآوری در عرصه‌های آموزشی، پژوهشی و فناوری به وجود نیروهای جوان و انقلابی نیاز است که به کمک آن بتوان زمینه‌های تحول، حفظ و ارتقا دستاوردهای آموزشی و پژوهشی کشور را هموار کرد.
دکتر شمسی‌پور در ادامه توجه به شرایط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و همچنین اشتغال و ارتقاء آموزش عالی در غرب کشور را بسیار مهم ارزیابی نمود و از مسئولین اجرایی، اساتید و مدیران خواست که با تمام توان، ظرفیت و تجربیات خود بایدها و نبایدهایی که در بسیاری از زمینه‌ها در استان و غرب کشور وجود دارد را شناسایی و با برنامه‌ای مدون مشکلات را مرتفع کنند.
ایشان همچنین دانشگاه صنعتی کرمانشاه را موتور محرکه صنعت در غرب کشور و استان عنوان نمود و نقش آن را در پیشبرد اهداف استان و کمک به چرخه اقتصاد و اشتغال زایی حائز اهمیت برشمرد.
دکتر شمسی‌پور، وجود دکتر دودمان را به عنوان یک شخص پژوهشگر و انقلابی برای تعالی و ارتقاء اهداف آموزشی، پژوهشی و فناوری دانشگاه و همچنین استان بسیار مهم دانست و در پایان برای ایشان و تیم مدیریتی و آموزشی دانشگاه صنعتی کرمانشاه آرزوی موفقیت نمود.
گفتنی است در پایان این مراسم با حضور دکتر علی شمسی پور، مسئولین استان، اساتید و کارکنان دانشگاه و به پاس زحمات و تلاش‌های بی‌شائبه و تاثیرگذار، از دکتر اختری تقدیر و تشکر به عمل آمد و دکتر دودمان تیپی به عنوان سرپرست جدید دانشگاه معرفی شد.
عکس و خبر: سایت دانشگاه رازی / سایت دانشگاه صنعتی کرمانشاه


( ۱ )