نشست آخر؛ اجلاس پایانی رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فنّاوری در دولت دوازدهم

۱۹ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۲:۳۶ کد : ۶۳۲۸۱ اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۸۲۳
آخرین نشست رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی، پژوهشی و فنّاوری در دولت دوازدهم با هماهنگی دفتر وزارتی و به منظور مروری بر عملکرد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دولت تدبیر و امید در تاریخ دوشنبه ۱۸ مرداد و به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.
نشست آخر؛ اجلاس پایانی رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فنّاوری در دولت دوازدهم

آخرین نشست رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی، پژوهشی و فنّاوری در دولت دوازدهم با هماهنگی دفتر وزارتی و به منظور مروری بر عملکرد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دولت تدبیر و امید در تاریخ دوشنبه ۱۸ مرداد و به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.
در این نشست یک روزه که رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری به صورت مجازی و اعضای شورای معاونان به صورت حضوری شرکت داشتند، دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فنّاوری با اشاره به اینکه جامعه بزرگ علمی کشور جزو پر افتخارترین حوزه‌های میهن اسلامی است، گفت: جا دارد که این افتخار، روز به روز بزرگتر و افزونتر شود. وی با بیان اینکه در گزارش عملکردی که دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در طول مدت ۴ سال گذشته تاکنون ارائه داده‌اند، روند رو به صعود وجود دارد، گفت: همه توفیقات و موفقیت‌های ارزشمندی که در این مدت بدست آمده است، حاصل تلاش‌های یکایک مدیران، معاونان و روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی، پژوهشی و فناوری کشور است که من از همه آنان تشکر و قدردانی می‌کنم.
وی افزود: ارائه گزارش و آگاه کردن مدیران ارشد کشوری از عملکرد و چند و چون فعالیت‌ها موجب توجه بیشتر آنان به این حوزه شده و می‌توان با آگاهی مدیران از موفقیت‌ها و نیز موانع و مشکلات، از پشتیبانی آنان بهره برد.
دکتر غلامی با تاکید بر ضرورت اطلاع‌رسانی گزارش عملکردها و فعالیت‌ها گفت: باید با بیان موفقیت‌ها جوانان و نخبگان را به آینده امیدوار کنیم تا آنها نیز بتوانند با ایده‌هایی که دارند، آرمان‌‌های بزرگتر شکل و پرورش دهند.
وی اعتلای آموزش عالی و حرکت رو به توسعه و پیشرفت، باید همواره جزو دغدغه‌‌های مدیران آینده باشد و حتی اگر مسئولیتی را تحویل دادیم، به عنوان یک عضو هیات علمی و عضوی از خانواده بزرگ آموزش عالی دغدغه‌مند این عرصه باشیم.
وزیر علوم همچنین خطاب به روسای دانشگاه‌ها یادآور شد: در این مقطع زمانی که جابجائی‌های دولت دوازدهم وسیزدهم شکل می‌گیرد، از طرفی با شکل‌گیری بودجه سال ۱۴۰۱ و از طرف دیگر با مسائلی چون واکسیناسیون دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اعضای هیات علمی و هماهنگی با دانشگاه‌های علوم پزشکی وجود دارد و ماه‌های پیش‌رو اهمیت بسیار دارد. امیدوارم با قوت تمام همه امور مرتبط با دانشجویان و اساتید برای از سرگیری آموزش حضوری و یا تقویت آموزش‌های الکترونیکی ادامه یابد.
دکتر غلامی در پایان با اشاره به تدوین و انتشار مجلداتی درخصوص اجلاس روسای دانشگاه‌های کشور در آموزش عالی، این مستندسازی را ارزشمند دانست و از توجه و اهتمام موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی به این مهم و همچنین تلاش‌های اساتید و دست‌اندرکاران در حفظ و انتقال موارد قدردانی کرد.
در ابتدای این جلسه، دکتر رسایی، مشاور وزیر گزارشی از عملکرد وزارت علوم، تحقیقات و فنّاوری در دولت‌های یازدهم و دوازدهم ارائه کرد و همچنین رؤسای دانشگاه‌های شیراز، تبریز، شهید بهشتی، یاسوج، جندی شاپور و رئیس مؤسسۀ استنادی علوم و پایش علم و فنّاوری به بیان نقطه نظرات خود در مورد موضوع نشست پرداختند.
همچنین در این نشست و با حضور وزیر علوم، از مجموعه کتاب "راه دانش" که حاوی تاریخچۀ مذاکرات رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی است و توسط مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی منتشر شده است رونمایی شد و سرکار خانم دکتر نورشاهی، رئیس مؤسسه و آقایان داوری اردکانی و دکتر رحیم زاده که مدیریت انتشار این مجموعه کتاب را بر عهده داشتند توضیحاتی در مورد روند انتشار کتاب‌ها ارائه کردند.

عکس: سایت وزارت