برگزاری نشست مجازی رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی، پژوهشی و فنّاوری

۱۰ دی ۱۳۹۹ | ۰۸:۱۲ کد : ۵۹۱۶۷ اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۷۸۰
نشست مجازی رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی، پژوهشی و فنّاوری با هماهنگی دفتر وزارتی و به منظور بررسی وضعیّت آموزش عالی کشور در تاریخ ۹ دیماه برگزار شد.
برگزاری نشست مجازی رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی، پژوهشی و فنّاوری

نشست مجازی رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی، پژوهشی و فنّاوری با هماهنگی دفتر وزارتی و به منظور بررسی وضعیّت آموزش عالی کشور در تاریخ 9 دیماه برگزار شد. در ابتدای این نشست که اعضای شورای معاونان به صورت حضوری و رؤسای مؤسسات آموزش عالی به صورت مجازی شرکت داشتند، دکتر مسعود شمس‌بخش، مشاور وزیر و مدیرکل دفتر وزارتی در سخنانی، ضمن تشکّر از مساعی رؤسای مراکز اموزش عالی کشور، برگزاری این نشست را به منظور بررسی وضعیّت عمومی آموزش عالی با تأکید بر دو موضوع مدیریت استانی آموزش عالی و آموزش عالی در دوران کرونا دانست و ابراز امیدواری کرد مسائل مطروحه در نشست مثمر ثمر باشد.
سپس دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فنّاوری به ایراد سخن پرداخت. به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم، ایشان در مقدمه سخنان خود اظهار داشت: علی‌رغم وجود مشکلات متعدد و عدم پیش‌بینی امکانات و زیرساخت‌ها طی سالیان گذشته، امروزه توفیقات خوبی در حوزه آموزش عالی حاصل شده که نتیجه تلاش‌ها و پیگیری‌های مجدانه است.
وزیر علوم، در ادامه با تاکید بر اهمیت اجرای طرح ساماندهی و مدیریت استانی آموزش عالی و با اشاره به اینکه دو موضوع «ساماندهی آموزش عالی» و «مدیریت استانی آموزش عالی» با هم تفاوت دارند، تصریح کرد: در موضوع «مدیریت استانی آموزش عالی» اصل بر تفویض اختیارات از سطح ستاد وزارت به استان‌هاست که در این راستا دبیرخانه اجرایی شدن این موضوع در دانشگاه بزرگ مرکز استان به عنوان دانشگاه مادر یا معین صورت می‌گیرد.
دکتر غلامی خاطرنشان کرد: مدیریت این موضوع در استان‌ها به صورت شورایی است و مباحث پس از بررسی تصمیم‌گیری می‌شوند و برای اجرا توسط دانشگاه معین هدایت می‌شود و در این خصوص به هیچ عنوان قصد حذف و یا کاهش مسئولیت‌های دانشگاه‌ها و مراکز کوچک را نداریم.
وی با بیان اینکه همه مسئولیت‌ها قابلیت تفویض شدن به استان‌ها را ندارند، گفت: در این راستا فرصتی در اختیار روسای دانشگاه‌ها و مدیران موسسات گذاشته شد که مجموع نظرات و پیشنهادات مراکز آموزش عالی استان خود را پس از جمع‌بندی، به ستاد وزارت منتقل کنند تا پس از بررسی نهایی در سطح ستاد، تفویض اختیار موارد اعلام گردد که این موضوع نهایتاً تا فردا، دهم دیماه باید ارسال شود و ظرف هفته آینده نیز ابلاغ نهایی صورت می‌گیرد.
وزیر علوم، همچنین با اشاره به موضوع ماموریت‌گرایی دانشگاه‌ها گفت: باید کیفی‌سازی و ارتقای کیفیت سیستم آموزش عالی در راستای ماموریت‌های شناخته شده اتفاق بیفتد؛ لذا با نگاه به جایگاه ملی سیستم آموزش عالی کشور باید مبنای کیفی‌سازی احصاء ماموریت‌ها باشد.
وی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: آنچه که بسیار اهمیت دارد این است که از امکانات و زیرساخت‌های ایجاد شده نباید صرفاً برای چند تحقیق ساده استفاده کرد و باید به عنوان یک مزیت دیده شود و همواره مورد بهره‌برداری قرار گیرد و در این راستا برای تحقق تک‌تک برنامه‌ها و اهداف در جهت تعالی سیستم آموزش عالی، هدفمند تلاش کنیم.
دکتر غلامی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به شرایط پیش‌آمده در جامعه به دلیل کاهش جلسات حضوری و فراهم شدن شرایط برای استفاده بیشتر از ارتباطات مجازی، آن را فرصتی برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه‎ها دانست و افزود: از امکانات و زیرساخت‌های ایجاد شده، باید به عنوان سرمایه در سال‌های آینده نیز بهره برد.
وزیر علوم با بیان اینکه لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ نیز در دست بررسی است، ضمن قدردانی از تلاش‌ها و پیگیری‌های مجدانه معاونت اداری مالی و مدیریت منابع وزارت متبوع در این راستا، اظهار داشت: با اینکه ۱۰۰ درصد نظرات ارائه شده اتفاق نمی‌افتد اما با توجه به آنچه که برای سال آینده پیش‌بینی شده است، شرایط خوبی دارد و امیدواریم در تغییرات نهایی نیز افزایش یابد.
وی همچنین با اشاره به موضوع افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان غیر هیئت علمی وزارت علوم و دانشگاه‌ها و مراکز وابسته، گفت: روال انجام این موضوع به سمت تحقق است و انشاءالله درروزهای آینده به نتایج خوبی خواهد رسید که به موقع اطلاع رسانی خواهد شد.
وزیر علوم به موضوع افزایش حقوق اعضای هیئت علمی نیز اشاره کرد و گفت: ابتدای سال توانستیم بخشی از حقوق اعضای هیئت علمی را ترمیم کنیم. البته اکنون نیز پیگیر موضوع هستیم و به ترتیب پس از انجام امور اعضای غیر هیئت علمی، این امر نیز انجام خواهد شد.
به گفته وی، در اجرای برنامه‌ها حتماً باید توجه ویژه‌ای برای آینده دانشگاه‌ها و آموزش عالی نسل بعد داشته باشیم و هدف‌گذاری‌ها باید دقیق و بر اساس برنامه پیش رود تا بتوانیم مسئولیت خود را در این مقطع زمانی حساس، به نحو احسنت انجام دهیم.
دکتر غلامی در پایان افزود: دانشگاه‌ها باید کارگروه ویژه آینده‌پژوهی برای نگاه به آینده و ترسیم جایگاه خود در مقاطع زمانی مشخص در آینده داشته باشند و در این راستا از ظرفیت خوب اساتید جوان، پیشکسوت، با تجربه و توانمند در حوزه مطالعات آینده پژوهی در کارگروه‌ها استفاده کنند. همچنین در کنار همه برنامه‌های کلانی که به عنوان برنامه‌های فرادستی اجرا می‌شود، توجه به آینده نیز مدنظر دانشگاه‌ها قرار گیرد تا در جهت کمک به اصلاح و ترمیم برنامه‌ها، اقدامات خوبی قبل از پایان سال جاری اتفاق بیفتد.‌‌‌‌‌‌‌
در این نشست، دکتر غلامحسین رحیمی شعرباف، معاون پژوهش و فنّاوری، سخنران موضوع اولّ نشست با عنوان: مدیریت استانی آموزش عالی، چالشها و راهکارها و دکتر علی خاکی صدیق، معاون آموزشی، سخنران موضوع دوم نشست با عنوان: آموزش عالی در دوران کرونا؛ بررسی اقدامات و چشم انداز آینده بودند. همچنین دکتر غلامرضا غفّاری، معاون فرهنگی و اجتماعی گزارش پیمایش وضعیّت فرهنگی و اجتماعی دانشجویان در شرایط کرونا را ارائه نمود.
همچنین در این نشست، رؤسای دانشگاه‌های فسا، دامغان، تبریز، گیلان، مازندران، یزد، هنر، شهرکرد، حکیم سبزواری، خوارزمی، شهید مدنی، جامع علمی کاربردی و علم و صنعت ایران طی سخنانی به بیان نقطه نظرات خود در مورد موضوعات مطروحه در نشست پرداختند.

عکس: سایت وزارت