برگزاری نشست مجازی رؤسای دانشگاه‌های معین کشور

۰۴ آذر ۱۳۹۹ | ۱۲:۴۷ کد : ۵۸۳۱۶ اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۹۶۸
نشست مجازی (ویدئو کنفرانس) رؤسای دانشگاه‌های معین کشور با هماهنگی دفتر وزارتی و به منظور بررسی و تبیین آئین‌نامه پیاده‌سازی آمایش آموزش عالی کشور - مدیریت استانی در مورخ دوشنبه ۳ آذرماه برگزار شد.
برگزاری نشست مجازی رؤسای دانشگاه‌های معین کشور

 نشست مجازی (ویدئو کنفرانس) رؤسای دانشگاه‌های معین کشور با هماهنگی دفتر وزارتی و به منظور بررسی و تبیین آئین‌نامه پیاده‌سازی آمایش آموزش عالی کشور - مدیریت استانی در مورخ دوشنبه ۳ آذرماه برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در ابتدای این نشست که با حضور معاونان وزیر علوم به صورت حضوری و روسای دانشگاه‌های معین کشور به صورت مجازی در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، دکتر مسعود شمس بخش، مدیرکل دفتر وزارتی ضمن خیر مقدم، به بیان اهمیت موضوع مطروحه در این جلسه پرداخت و ابراز امیدواری کرد نتایج نشست به اجرای موثر طرح کمک کند.
سپس دکتر غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تبریک هفته بسیج و تقدیر از خانواده آموزش عالی که بسیجی‌وار و بدون ادعا، با حرکتی وسیع، تولید علم و فناوری را در دوران شیوع کرونا به پیش می‌برند، اظهار داشت: ساماندهی آموزش عالی مورد توجه مسئولان، ارکان نظام و به‌ویژه مقام معظم رهبری بوده و ایشان بارها تاکید داشته‌اند که آموزش عالی در موارد و شاخص‌های مختلف باید تعیین تکلیف و ساماندهی شود و همین تاکیدات ما را ملزم می‌کند که در این خصوص با دقت بیشتری عمل کنیم.
وزیر علوم با بیان اینکه ساماندهی آموزش عالی یک طرح ملی است و ملزم به اجرای مصوبات آن هستیم، گفت: این طرح در برنامه‌های دولت و شورای عالی انقلاب فرهنگی هم دیده شده و این شورا در تیر ماه امسال طرح را تایید کرده و ما به استناد برنامه‌ها و ضرورت‌های آموزش عالی کشور اعم از آموزش، پژوهش و فناوری، مکلف به اجرای مصوبه این شورا هستیم.
دکتر غلامی با تاکید بر لزوم ارائه توضیحات و روشنگری درخصوص چگونگی اجرای این طرح برای مسئولان استانی افزود: در نشست امروز آئین‌نامه پیاده‌سازی آمایش آموزش عالی کشور، به خصوص بخش مدیریت استانی این طرح مطرح می‌شود و در این راستا تصمیم گرفته شده در مرحله اول ساماندهی، با نگاهی محلی‌تر و استانی به پیش برویم و از همین ظرفیت مدیریت آموزش عالی استانی می‌توانیم در جهت تمرکززدایی از وزارت علوم نیز استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه در این طرح، رئیس دانشگاه معین هر استان، علاوه بر ریاست دانشگاه خود در رتبه برتری قرار گرفته و ریاست آموزش عالی استان را نیز برعهده خواهد داشت، گفت: البته این مسئولیت، حساسیت و مشغله فراوانی دارد و سایر دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی هم باید این مرکزیت را به عنوان نماینده وزارت علوم در منطقه تلقی کنند.
وزیر علوم با تاکید بر اینکه در بحث ساماندهی لازم است که با هماهنگی بیشتری عمل کنیم، اظهار داشت: باید علاوه بر رفع نگرانی‌ها درخصوص اجرای این طرح، مصوبات آن را با قدرت پیش بریم.
دکتر غلامی در ادامه به بحث ماموریت‌گرایی به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های ساماندهی آموزش عالی اشاره کرد و گفت: در این طرح، ماموریت‌های دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی هر استان بر اساس استعدادها و ظرفیت‌های استان و منطقه خودشان تنظیم می‌شود و باید هدف آن باشد که مراکز پژوهشی هر استان به مراکزی توانمند در منطقه خودشان تبدیل شوند و با انجام فعالیت‌های عظیم پژوهشی درخصوص پتانسیل‌های منطقه خودشان، شاهد ارتقاء و افزایش کیفیت در این مراکز باشیم.
وی با تاکید بر جذب حداکثری جوانان نخبه در مراکز پژوهشی و همچنین دخالت دادن آنان در مسائل مدیریتی افزود: ما باید از این تفکر و روش سنتی خارج شویم که همه مراکز دانشگاهی باید روزی به دانشگاهی جامع تبدیل شوند، زیرا زمان و افتضائات فعلی این کار را ایجاب نمی‌کند لذا باید توجه داشته باشیم که در ده سال آینده شرایط آموزش عالی جهان حالت متفاوتی خواهد داشت و باید همه سعی‌مان بر این باشد که برای نسل آینده هم برنامه‌ریزی و مدیریت کنیم تا از قافله جهانی علم عقب نمانیم.
وزیر علوم با تاکید بر اینکه در ساماندهی آموزش عالی در استان ها، مراکزی که بازدهی مناسبی دارند، حتماً مورد حمایت قرار خواهند گرفت، اظهار داشت: آنچه که قرار است در این طرح انجام شود، برای بهبود و ارتقای کیفیت آموزش عالی کشور در آینده است و در این خصوص می‌توان بر اساس پیشرفت‌های آموزش عالی کشورهای موفق در این زمینه، مدلی بر اساس یافته‌های داخلی کشور طراحی و اجرا کرد.
دکتر غلامی در پایان سخنان خود با تاکید بر لزوم پیشبرد این طرح به صورت همه جانبه و با همکاری یکدیگر گفت: لازم است که روسای دانشگاه‌های معین با مدیران استانی جلساتی برگزار کنند و آنان را در‌خصوص چگونگی اجرا و مزایای ساماندهی آموزش عالی کشور توجیه کرده و اعلام کنند که مسئولان آموزش عالی کشور به پیشرفت‌های استانی و ارتقای کیفیت آموزش عالی در هر استان کاملاً توجه دارند وهمه باید با کمک یکدیگر این مهم را به انجام رسانیم.
در این نشست یک روزه، قائم مقام وزیر، معاونان پژوهش و فناوری، حقوقی و امورمجلس و دانشجویی، رئیس مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور به صورت حضوری و همچنین رؤسای دانشگاه‌های تبریز، شهید چمران اهواز، خلیج فارس، یاسوج، بجنورد، فردوسی، بوعلی سینا، محقق اردبیلی و کردستان به صورت مجازی به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود در مورد چگونگی اجرای طرح پیاده‌سازی آمایش آموزش عالی کشور - مدیریت استانی پرداختند.

عکس: سایت وزارت