نشست مجازی روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور

نشست مدیران آموزش‌عالی برای برگزاری مطلوب آزمون سراسری در دوران کرونا

۲۷ مرداد ۱۳۹۹ | ۰۸:۱۵ کد : ۵۶۴۵۱ اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۱۲۸۶
نشست مجازی (ویدئو کنفرانس) رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی مجری برگزاری آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ با هماهنگی دفتر وزارتی و به منظور هماهنگی برگزاری کنکور، در تاریخ یک‌شنبه ۲۶ مردادماه برگزار شد.
نشست مدیران آموزش‌عالی برای برگزاری مطلوب آزمون سراسری در دوران کرونا

نشست مجازی (ویدئو کنفرانس) رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی مجری برگزاری آزمون سراسری سال 1399 با هماهنگی دفتر وزارتی و به منظور هماهنگی برگزاری کنکور در تاریخ یک شنبه 26 مردادماه برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست مجازی که با حضور دکتر رئیسی، معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکترابراهیم خدایی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور و دیگر مدیران وزارت علوم و با موضوع "هماهنگی جهت برگزاری مطلوب آزمون سراسری" در محل وزارت علوم برگزار شد، دکتر غلامی با اشاره به موضوع برگزاری کنکور و زمان برگزاری اظهار داشت: آزمون سراسری امسال در موعد مقرر قبلی یعنی روزهای ۲۹، ۳۹، ۳۱ مرداد و اول شهریورماه و با رعایت فاصله حداقل ۱۸۰ سانتی متر بین داوطلبان برگزار می‌شود.
وزیر علوم با بیان اینکه آخرین گزارش رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از هماهنگی هیئت‌های برگزار کننده رضایت‌بخش بود، گفت: هماهنگی و همکاری تمام سازمان‌ها در برگزاری مطلوب آزمون سراسری موثر خواهد بود و حتی وزیر محترم بهداشت نیز به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکید کرده است که در کنار برگزارکنندگان آزمون سراسری باشند و روسای دانشگاه‌های غیر پزشکی هم باید در انجام این آزمون همکاری کنند.
وی افزود: گاهی اوقات ممکن است دست‌اندرکاران برگزاری آزمون در حوزه‌های برگزاری به دلیل شلوغی در کار، دقت و ظرافت‌های لازم را رعایت نکنند که اگر دوستان و مسئولان دانشگاهی به جلسات برگزاری و هماهنگی‌ها در استان‌ها و شهرستان‌ها سرکشی‌کنند، این اشکالات را گوشزد کرده و برطرف می‌کنند.
دکتر غلامی با بیان اینکه استانداران موظف شده‌اند تا با مجموعه‌های برگزار کننده کنکور همکاری لازم را داشته باشند، اظهار داشت: مدیریت فضای خارج از جلسه برگزاری آزمون هم بسیار مهم است و باید با اعمال روش‌های مناسب ازشلوغی و تجمع مشایعت‌کنندگان و همراهان داوطلبان و همچنین استقبال از آنان پس از برگزاری آزمون جلوگیری شود و این قسمت به عنوان آسیب پذیرترین بخش برگزاری آزمون باید به خوبی مدیریت شود.
وزیر علوم در پایان سخنان خود گفت: سنگین‌ترین روز برگزاری آزمون، روز جمعه و آزمون علوم تجربی است که بیشترین تعداد داوطلبان در این روز در آزمون شرکت می‌کنند که اگر آزمون‌های دو روز قبل به خوبی برگزار شود، در خصوص برگزاری این آزمون نیز مشکلی نخواهیم داشت.
پس از سخنان وزیر علوم، دکتر خدایی، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه این آزمون در ۳۹۲ شهر و بیش از ۳۳۰۰ حوزه امتحانی و همچنین هم‌زمان در ۱۵ کشور دیگر برگزار می‌شود، اظهار داشت: نتایج اولیه آزمون سراسری هفته اول مهرماه منتشر می‌شود و بعد از انتخاب رشته داوطلبان، هفته اول آبان ماه نتایج نهایی اعلام خواهد شد.
وی افزود: آزمون‌ها به ترتیب روز چهارشنبه ۲۹ مرداد با برگزاری آزمون هنر با ۱۱۳ هزار داوطلب آغاز می‌شود و روز پنج شنبه ۳۰ مرداد با برگزاری آزمون علوم انسانی و ریاضی با ۵۵۰ هزار داوطلب، روز جمعه ۳۱ مرداد با برگزاری آزمون علوم تجربی با ۵۹۴ هزار داوطلب ادامه می‌یابد و بالاخره روز شنبه اول شهریور ماه با برگزاری آزمون زبان با ۱۷۴ هزار داوطلب به پایان می‌رسد.
دکتر خدایی با بیان اینکه تعداد داوطلبان در مقایسه با برگزاری آزمون سال ۱۳۹۸ تقریباً یکسان است، گفت: حوزه‌های برگزاری از ۲۱۰۰ حوزه در سال ۱۳۹۸ به ۳۳۰۰ حوزه در آزمون امسال افزایش یافته و عوامل اجرایی نیز از ۷۸ هزار نفر در سال گذشته به ۱۷۵ هزار نفر افزایش یافته است.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه در فاصله دو هفته مانده به برگزاری آزمون ۴۸ سالن ورزشی و ۱۰ مصلی در مناطق مختلف کشور به فضای برگزاری آزمون افزوده شده است، خاطرنشان کرد: کل فضای برگزاری در سال گذشته دو میلیون و صد هزار متر مربع بود که فضای امسال ۵ میلیون متر مربع است و فاصله صندلی‌ها نیز حداقل یک متر و ۸۰ سانتی‌متر است که در برخی مناطق به دو متر هم می‌رسد.
وی با بیان اینکه برگزاری به موقع آزمون سراسری به دلیل همکاری تمام دستگاه‌های اجرایی در روند برگزاری آن بود، گفت: در روند برگزاری آزمون در بحث ورود داوطلبان نگرانی خاصی وجود ندارد زیرا زمان ورود را دو ساعت افزایش داده و از ساعت شش و نیم داوطلبان می‌توانند وارد حوزه‌های آزمون شوند و تنها نگرانی ما در بخش خروج داوطلبان است.
وی افزود: نگرانی دیگر تجمع خانواده‌ها و همراهان داوطلبان در خارج و پیرامون حوزه‌های امتحانی است که از دانشگاه‌ها درخواست می‌کنیم اگر فضای لازم را در دانشگاه شان دارند خانواده ها را به داخل دانشگاه هدایت کرده و از آنان پذیرایی کنند البته هزینه تمامی این موارد به دانشگاه‌ها پرداخت خواهد شد.
دکتر خدایی با بیان اینکه ساماندهی فضاهای خارج از حوزه‌های برگزاری آزمون و هماهنگی خانواده‌ها و همراهان داوطلبان به سازمان بسیج واگذار شده است، افزود: از روسا و مسئولان دانشگاهی تقاضا می‌کنیم با عوامل برگزاری ارتباط مستمر داشته و با سرکشی به محل برگزاری آزمون، موجب دلگرمی آنان شده و بروز خطاهای احتمالی در حوزه‌ها را کاهش دهند.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اعلام اینکه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) تعداد دو میلیون ماسک و پک بهداشتی برای استفاده داوطلبان و عوامل اجرایی آزمون سراسری اهدا کرده است، گفت: در نهایت هدف ما برگزاری سالم و ایمن این آزمون است و باید دقت شود در نهایت احترام و تکریم داوطلب و خانواده‌های آنان این آزمون به سلامتی برگزارشود.
سپس دکتر رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه حدود نود و یک در صد رضایت مندی در برگزاری آزمون های کارشناسی ارشد و دکترا به دست آمد که قابل تقدیر است، اظهار داشت: اگردرهمه جا پروتکل‌های بهداشتی در موارد مختلف رعایت می‌شد، وضعیت شیوع کرونا در کشور بسیار کاهش می‌یافت.
وی با بیان اینکه در برگزاری آزمون سراسری با دو آزمون قبلی به دلیل تفاوت گروه سنی شان باید تفکیک قائل شد، گفت: اگرقرار بود کنکور در پاییز برگزار شود مصیبت بسیار بزرگی به وجود می آمد زیرا فصل پاییز فصل آنفلوآنزا است و گروه هدف هم همین بچه ها هستند.
وی افزود: در بحث کرونا هم شاید این گروه سنی هم مبتلا شوند ولی میانگین مرگ و میر در این بیماری ۷۰ در صد برای گروه های سنی ۷۰ سال به بالاست پس نگرانی ما ازابتلای آنها نیست بلکه خطر در اینجاست که اینها می توانند والدین خود را مبتلا کنند.
دکتر رئیسی با بیان اینکه میزان ابتلا در داوطلبان از میزان ابتلا در جامعه کمتر است، گفت: از بررسی وضعیت و غربال گری ۱۲۴ هزار نفر، میزان بستری در سطح کشور در تمام گروه های سنی به میزان ۶ نفردر ده هزار نفر است ولی این میزان در داوطلبان آزمون تنها ۱.۷ در صد می‌باشد.
وی با تاکید برلزوم خودارزیابی دست اندر کاران کنکور در سایت سلامت افزود: اگر فردی از دست اندر کاران برگزاری آزمون قبلاً کرونا گرفته باشد تنها در صورتی می تواند در آزمون حضور داشته باشد که یا ۱۴ روز از زمان ابتلایش گذشته باشد و یا یک تست منفی از ابتلا به کرونا ارائه دهد.
دکتر رئیسی با بیان اینکه هر چقدر سقف محل برگزاری آزمون بلندتر باشد، ضریب امنیت و اطمینان آزمون از نظر بهداشتی بالا تر می رود، گفت: زدن ماسک برای همه الزامی است ولی استفاده از دستکش در هنگام برگزاری آزمون برای داوطلبان به شرط استفاده از لوازم تحریر شخصی خودشان الزامی نیست ولی مراقبان باید دستکش به دست داشته باشند.
وی در پایان سخنان خود گفت: همراهان داوطلبان بزرگ ترین چالش بهداشتی ماست زیرا ما آمار داوطلبان را به صورت کامل داریم ولی از تعداد همراهان داوطلبان بی اطلاع هستیم، بنابراین ما نگران داخل سالن های برگزاری آزمون نیستیم ولی این مورد هماهنگی همراهان و خانواده های داوطلبان باید به صورت جدی مدیریت و کنترل شود.
شایان ذکر است آزمون سراسری سال 1399 در 392 شهر و بخش برگزار خواهد شد.

عکس: سایت وزارت