نشست روسای دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی و فناوری با حضور معاون اول رئیس جمهور و برخی از اعضای کابینه برگزار شد

هم اندیشی مدیران آموزش عالی برای کمک به ملت و دولت

۱۸ تیر ۱۳۹۸ | ۱۴:۳۵ کد : ۴۸۵۸۹ اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۶۹۵
نشست روسای دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی و فناوری با حضور معاون اول رئیس جمهور و برخی از اعضای کابینه برگزار شد
هم اندیشی مدیران آموزش عالی برای کمک به ملت و دولت

نشست سالیانه رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی و فناوری با هماهنگی و برنامه‌ریزی دفتر وزارتی در تاریخ دوشنبه 17 تیر 98 و با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزرای صنعت، معدن و تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونین وزرای اطلاعات و کشور در دانشگاه الزهرا برگزار شد.
نشست امسال باهدف «هم‌اندیشی دولت و دانشگاه در شرایط تحریم» و «چگونگی بهره‌برداری از ظرفیت‌های علمی و تخصصی جامعه دانشگاهی در مواجه با چالش‌های ملی» برگزار گردید.
مسائل مربوط به ارتباط دانشگاه‌ها و مراکز علمی با جامعه، مسائل اجتماعی کشور و از طرف دیگر ارتباط با صنعت و موضوعات مرتبط با رونق تولید در کنار افزایش زمینه‌های اشتغال در کشور از موضوعات مهم نشست امسال بود.
در ابتدای نشست و پس از پخش سرود جمهوری اسلامی و تلاوت آیاتی از قرآن کریم، سرکار خانم دکتر مهناز ملانظری، رئیس  دانشگاه الزهرا در سخنانی ضمن خیر مقدم به میهمانان نشست، گزارشی در مورد وضعیت دانشگاه الزهرا ارائه نمود. سپس دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به ایراد سخن پرداخت و اظهار داشت: همانگونه که در دهه اول و دوم انقلاب و در دوران جنگ تحمیلی، دانشگاه با تمام قوا به میدان آمد و نیازهای دفاعی کشور را تأمین کرد، در دهه سوم و چهارم انقلاب نیز با اهتمامی مثال زدنی در رفع نیازهای فناورانه صنایع دفاعی و بازسازی سایر صنایع از پای ننشست.
دکتر غلامی با تقدیر از روسای دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور برای تلاش در حوزه آموزش، پژوهش و فناوری و خدمت به جوانان این مرز و بوم گفت: بی شک تلاش مجاهدانه شما مأجور حضرت باری تعالی است. ما همه خود را وابسته و دلبسته ایران عزیز میدانیم و برای اعتلای آن از هر نوع مجاهدت فروگذار نخواهیم کرد.

وی با اشاره به فعالیت مسئولان، محققان و پژوهشگران دانشگاهی در چهل سال گذشته و پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: تلاش های شما عزیزان در چهل سال گذشته، ایران عزیز ما را در جایگاه عزتمندانه ای از نظر علم و فناوری در میان کشورهای جهان قرار داده است. این جایگاه رفیع هنوز قابل ارتقا است و انشاالله در ۱۰ سال آینده با برنامه ریزی های منسجم و هدفمند، کشورمان در رده ۱۰ کشور برتر دنیا از نظر تولید و نشر علم قرار خواهد گرفت.

وزیر علوم با بیان اینکه ما نباید به یافته های خود قانع باشیم، گفت: آنچه در ۴۰ سال گذشته انجام شده، بی شک معادل ۱۰۰ سال تلاش بوده و ترسیم قله ها و هدف گیری جایگاه رفیع و تدوین آرزوها یک راهکار واقعی برای حصول نتایج بزرگ است.

دکتر غلامی با اشاره به اینکه همگی از ابتدا تا به امروز شاهد نقش بی‌بدیل دانشگاهیان در بسترسازی، پیروزی و تداوم این انقلاب بوده‌ایم، اظهار داشت: اگر به دانشگاه و کنش‌گران اصلی آن در بستر تاریخی ایران نظر کنیم، درخواهیم یافت که حافظه تاریخی‌جغرافیای ایران زمین گواه آن است که دانشگاه بویژه در بزنگاه‌ها در قبال جامعه و مسائل و مشکلات آن دغدغه داشته و احساس مسئولیت کرده است.

وی افزود: اذهان مردمان این سرزمین به یاد دارند که نخبگان دانشگاهی‌اش همگام با آنان در حل مسائل اجتماعی و سیاسی جامعه حضور و مشارکت داشته‌اند و نقطه عطف این حضور در تاریخ معاصر این کشور، خود را در انقلاب اسلامی ایران نمایان ساخت.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این نشست بیان کرد: بعد از پیروی انقلاب اسلامی دانشگاه‌ها وظایف مهم و گسترده‌ای به عهده داشتند و در هر مرحله توانستند، ایده‌ها و راهکارهایی را مطرح کنند، اما بدنه نیروی انسانی نیاز به مهارت فنی و دانشی داشت به همین خاطر ما با شیب نسبتاً تندی سعی بر افزایش این مهارت‌ها داشتیم و تربیت نیروی انسانی را در سطح ملی و منطقه ای گسترش دادیم به طوری که در دهه ۷۰ بخش‌های مختلف اجرایی و کارشناسایی به لحاظ جذب نیروی انسانی دانشگاهی به مرز اشباع رسید و در دهه ۸۰ دانشگاهیان می بایست اثرگذاری بیشتری ارائه می‌کردند.

وی ادامه داد: دانشگاه‌ها به خوبی با پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی به سمت انجام تحقیقات حرکت کردند. دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ما توانستند به خوبی خود را نشان دهند و در منطقه جایگاه اول و در غرب آسیا جایگاه اول و دوم را به دست آورند و این مطلبی است که می‌توان به عنوان دستاورد دانشگاه‌ها از آن یادکرد. توجه به مسائل اجتماعی، حل مسائل اقتصادی، اشتغال و تولید به تدریج مورد توجه قرار گرفت.

دکتر غلامی با اشاره به تاسیس پارک های علم و فناوری و مراکز رشد در دهه نود اظهار داشت: با تاسیس این مراکز در دهه نود شکل گیری وحرکت به سمت تبدیل ایده به محصول و تبدیل علم به ثروت با اشتغال جمع کثیری از دانش آموختگان دانشگاهی در این مراکز تحقیقاتی به سمت توسعه همه جانبه کشور رفتیم.

وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شرایط جدید کشور و تحمیل جنگ اقتصادی گفت: در شرایط کنونی نیز باید به مسئولیت اجتماعی خود عمل کنیم و با رصد و احصای مشکلات اقتصادی کشور به صورت همه جانبه وارد میدان عمل شویم و از فرصت به وجود آمده حداکثر استفاده را ببریم و سعی کنیم بیشتر فعالیت‌های علمی در سطح پایان‌نامه‌ها و پژوهش‌ها، تقاضا محور باشند.

دکتر غلامی افزود: در شرایط کنونی کشورباید بتوانیم از عرصه سخت‌افزار، نرم‌افزار و نیروی انسانی دانشگاهی در مقابله با تروریسم اقتصادی که به ملت بزرگ ایران تحمیل شده، بهره‌برداری کنیم و این تهدید بالقوه را به فرصتی برای ملت عزیزمان تبدیل کنیم.

وزیر علوم در ادامه با بیان اینکه خوشبختانه امروز بیش از هر زمان دیگر، دانشگاه های کشور بر مبنای تعهد و الزامی که نسبت به امر مسئولیت پذیری اجتماعی دارند پای کار هستند، اظهار داشت: متقابلاً دولت نیزاکنون بیش از هر زمان دیگر به نقش و سهم دانشگاه ها در عبور از بحران ها و گردنه های سخت باور دارد و این فرصت مهمی برای تحقق ایده هایی است که سالیان سال در قالب ارتباط دانشگاه و صنعت و جدیداً ارتباط و تعامل دانشگاه و جامعه مطرح است.

وی افزود: در زمینه این همکاری مشترک می توان به مواردی از قبیل امضا قرار داد با وزارت خانه های صمت و جهاد کشاورزی در خصوص کارآموزی و کارورزی دانشجویان و اساتید جدید دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در بخش های مختلف این وزارتخانه ها اشاره کرد.

دکترغلامی بیان کرد: از ابتدای ۱۳۹۸ اعزای هیات علمی که استخدام می‌شوند باید به مدت شش ماه در صنعت دوره بگذارند و بعد درخواست خود را مطرح کنند. ما همچنین بازنگری در آیین نامه ارتقا را مطرح کردیم که برای بررسی به دانشگاه‌ها ابلاغ شده و در این آیین نامه، بخش امتیازدهی در فعالیت‌های علمی به پروژه‌های کاربردی نیز نقش موثری می‌تواند ایفا کند.

وی همچنین برگزاری این نشست را بر آمده از ایده تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت و همچنین ارتباط و تعامل دانشگاه و جامعه دانست و گفت: وقتی سخن از دانشگاه مؤثر می رود، دیگر ایده های "دانشگاه در خود" و " دانشگاه برای خود" عیار و اعتبارخود را از دست می دهند و ایده دانشگاه برای جامعه و کشور جایگزین این ایده ها می شود.

وزیر علوم افزود: نشست «هم‌اندیشی دانشگاه و دولت در شرایط تحریم» و طرح مباحثی همچون بررسی سیاست‌های تولید ملی و اشتغال و تحلیل وضعیت اجتماعی، فرهنگی و ارتباط آن با تحریم، حکایت از رویکرد تازه اهتمام و اعتنای جدی دانشگاه به مسائل و موضوعات روز دارد که قالب‌های سنتی نشست¬های قبلی رؤسای محترم دانشگاه¬ها و مراکز پژوهشی و پارک¬های علم و فناوری را شکسته است.

دکتر غلامی اظهار امیدواری کرد: در این نشست بتوانیم سیاستها و برنامههای مؤثر برای ارتقای نقش اجتماعی دانشگاهها در شرایط جدید را به نتیجه برسانیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پایان سخنان خود با آرزوی توفیق برای روسای دانشگاه ها، مراکزآموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور در عمل به تعهد ملی و میهنی خود گفت: قطعاً آنچه که هست دانش بومی و حاصل فکر و اندیشه محققان و دانشمندان داخل است. در شرایط فعلی دانشگاه‌ها تلاش می‌کنند بیش از گذشته حضور خود را توسعه دهند، رجای واثق دارم که دستیابی به اقتدار ملی، توانمندی و قدرت بیشتر در گرو بهره مندی و مسلح شدن به دانش و فناوری های نوین است و این مهّم نیازمند همفکری، عزم جدی و بسیج همه امکانات است که امیدوارم به همت شما عزیزان فراهم آید.

در ادامه دکتر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ضمن ابراز خوشنودی از حضور در جمع رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی  و با تاکید بر اینکه رویکرد جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی تعامل و گفتگو و در عین حال دفاع قاطعانه از حقوق ملت ایران است، گفت: کشور‌های طرف قرارداد در برجام از فرصت ۶۰ روزه تا شروع گام سوم کاهش تعهدات از سوی ایران استفاده کنند نه اینکه مانند دو گام گذشته پس از اتمام زمان تعیین شده، فرصت مجدد بخواهند.

وی با اشاره به خروج یک جانبه آمریکا از برجام و وضع تحریم ها علیه ایران اظهار داشت: آمریکایی ها اجازه ندادند که ملت ایران از دستاوردهای برجام بهره مند شوند و پس از خروج از برجام تحریم های سنگینی را علیه ایران وضع کردند.

دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه تحریم های اعمال شده علیه کشورمان در سالهای ۹۰ و ۹۱ تفاوت فاحشی با تحریم های جاری دارد، افزود: آمریکایی ها در تحریم های جدید تمام قدرت و توان خود را بکار گرفته و با حضور و پیگیری در کشورهای منطقه و کشورهای اروپایی به تعبیر خودشان جنگ اقتصادی واقعی علیه ملت ایران به راه انداخته اند. وی ادامه داد: یکی از اهداف اصلی آمریکایی ها در تحریم ها اعمال فشار بر مردم و ایجاد تنگنای اقتصادی در کشور است تا از این طریق مردم را علیه نظام بشورانند و منجر به فروپاشی نظام و یا حداقل فروپاشی اقتصاد کشور شود.

معاون اول رییس جمهور افزود: آمریکایی ها همزمان با جنگ اقتصادی، جنگی روانی نیز علیه ملت ایران آغاز کردند که متاسفانه شاید در این بخش تا حدی فضا را از دست دادیم اما خوشبختانه به فضل الهی امروز هم در بخش اقتصادی و هم در بخش روانی وضعیت کشور تثبیت شده و شرایط برای مقابله با تحریم ها مهیا است.

وی ادامه داد: پس از خروج آمریکا از برجام، جمهوری اسلامی ایران به تمامی تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند بوده است اما طرف مقابل که پنج کشور بزرگ هستند کمترین قدمی در راستای اجرای تعهدات برجام برنداشته اند و طبیعی است که ایران در مقطعی از خود عکس العمل نشان دهد چرا که هم دوره ای دارد.

دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه کاهش تعهدات جمهوری اسلامی ایران در برجام مطابق مواد ۲۶ و ۳۶ برجام است، اظهار داشت: ایران می تواند برخی تعهدات نظیر افزایش ذخایر اورانیوم را غنی شده در کشور بیش از ۳۰۰ کیلوگرم و درصد غنی سازی اورانیوم نیز از ۳.۶۷ افزایش دهد اما همواره تاکید کرده ایم که کاهش تعهدات ایران در چارچوب برجام درصورت پایبندی طرف مقابل به تعهدات، قابل بازگشت است.

معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: اخیراً در مذاکراتی که برخی روسای جمهور کشورهای طرف قرارداد برجام با رییس جمهور انجام داده اند از ایران درخواست کرده اند تا پیش از شروع گام دوم کاهش تعهدات، یک هفته فرصت به آنان داده شود و این در حالی است که در ۱۴ ماه گذشته هیچ اقدام عملی انجام نداده اند و حالا یک هفته فرصت می خواهند.

وی در ادامه با اشاره به شرایط حساس منطقه و نیز همدستی عربستان و رژیم صهیونیستی برای مقابله با ایران، گفت: از نخبگان و صاحبنظران کشور انتظار می رود مسائل منطقه را با دقت رصد کنند و هشدارهای لازم را به موقع اعلام نمایند.

دکتر جهانگیری افزود: در شرایط خطیر پیش رو به صورت توأمان هم با محدودیت و هم با فرصت هایی روبرو هستیم که این محدودیت ها و فرصت ها تاثیرجدی و تعیین کننده ای بر همه نهادهای کشور و بخصوص دانشگاه ها دارد و نقش و عملکرد آنها تحت تأثیر این شرایط قرار خواهد گرفت.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در شرایط جدید پیش رو هیچ منظومه ای صاحب نظرتر و متخصص تر از جمع دانشگاهیان وجود ندارد و هیچکس برای ارائه راهکارهایی در جهت برون رفت کشور از شرایط پیش رو ذیصلاح تر از دانشگاهیان نیست چرا که آنها هم از بیماریهای مزمن گذشته آگاهی دارند و هم ظرفیت ها و تنگناهای کشور را به خوبی می شناسند.

وی با بیان اینکه تجربه تاریخی در ادوار گذشته نشان می دهد که حل مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی با اعتماد به دانشگاه ها قابل انجام است، گفت: البته باید این را در نظر داشته باشیم که ضرورت ها، تنگناها و اولویت های دانشگاه ها در واقع ضرورت ها، تنگناها و اولویت های ملی و مربوط به کل کشور و حکومت است و نباید این مسائل را مختص به نهاد دانشگاه در نظر بگیریم چرا که آینده کشور در دانشگاه ها رقم می خورد.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه دانشگاه عقل نقاد جامعه و نهاد زنده و پویایی است که پیوند عمیقی با جامعه دارد، گفت: دانشگاه نهادی نیست که نتوان به آن نزدیک شد و آن را نقد کرد. دانشگاه یک فرمانبر سیاست نیست که بتوان هر دستوری را به آن تحمیل کرد بلکه یک نهاد علمی است که مسائل را با اندیشه و فکر مورد بررسی قرار داده و برای حل مشکلات راهکار ارائه می دهد.

معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: برای اینکه دانشگاه بتواند عقل نقاد جامعه باشد نیازمند استقلال علمی، آزادی های آکادمیک، التزام اجتماعی و حاکمیت اصول و هنجارهای اخلاق علمی است و در درون دانشگاه نیز باید از استقلال علمی دانشگاه ها حفاظت و حراست شود و این مسئولیتی است که بر دوش روسای دانشگاه ها قرار دارد.

وی افزود: در راستای حفاظت و حراست از آزادی های آکادمیک و اصول و هنجارهای اخلاق علمی در دانشگاه ها، اخیراً آیین نامه ای در دولت برای شناسایی و برخورد با تقلب در پایان نامه ها و کارهای علمی و تحقیقاتی تصویب شده که البته این آیین نامه تکمله ای دارد که در کمیسیون علمی دولت با پیگیری های وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصویب خواهد شد.

دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه دانشگاه ها می توانند در زمینه خلاقیت و نوآوری که نیاز جدی امروز کشور است، گام های اساسی بردارند، اظهار داشت: ایفای این نقش از سوی دانشگاه ها مستلزم شجاعت و مسئولیت پذیری روسای دانشگاه ها است تا بتوانند این مسئولیت مهم و کلیدی را ایفا نمایند.

معاون اول رییس جمهور افزود: البته برای تحقق این امر، حمایت دولت و همه نهادهای حاکمیتی نیز لازم است و باید نسبت به دانشگاه حسن ظن وجود داشته باشد و حقوق و جایگاه دانشگاه به رسمیت شناخته شود چرا که امنیتی و سلیقه ای کردن دانشگاه ها باعث منفعل شدن و ناکارآمدی دانشگاه ها خواهد شد.

وی با اشاره به برگزاری چند جلسه با روسای ۱۳ دانشگاه برتر کشور در خصوص حل مسائل کشور خاطرنشان کرد: این دانشگاه ها در همین راستا کارگروه هایی را تشکیل داده اند و نظرات و راهکارهایی را به دولت ارائه کردند که این نظرات دستور کار برخی کمیسیون های دولت شده است که امیدوارم این گونه تشکل های غیررسمی به سایر دانشگاه ها نیز تسری پیدا کند.

دکتر جهانگیری با اشاره به وقوع سیلاب و تخریب های ناشی از آن در ابتدای سال جاری، گفت: در جریان این اتفاقات یکبار دیگر حضور یکپارچه و ملت بودن مردم ایران به نمایش گذاشته شد و به پیشنهاد رییس جمهور دانشگاه به دلیل برخورداری از سرمایه علمی و سرمایه اجتماعی به عنوان نهادی تعیین شد تا در خصوص سیلاب و حضور مردم گزارش دقیقی تهیه و ارائه دهد.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر نقش دانشگاه ها در توسعه علمی کشور، افزود: دانشگاه ها پیش نیاز و زمینه ساز توسعه پایدار کشور هستند اما نقش دانشگاه محدود به توسعه علمی نیست بلکه در همه زمینه های عام توسعه نقش دارد و می تواند سرمشق و پیشران باشد.

وی افزود: باید کاری کنیم که مشارکت عمومی در همه زمینه ها شکل گیرد و پیش نیاز این امر مهم این است که دانشگاه ها در همه مسائل کشور مشارکت داشته باشند و فقط نظاره گر نباشند و دانشجویان نیز دچار یأس نسبت به آینده نشوند.

دکتر جهانگیری یکی از مهمترین رسالت ها در مقطع فعلی را افق گشایی نسبت به آینده برشمرد و خاطر نشان کرد: اگر بی تفاوتی، ناامیدی و یأس در جامعه ایجاد شود و مردم سرنوشت خود را از نظام جدا بدانند این موضوعی خطرناک است و اگر این اتفاق در درون دانشگاه ها رخ دهد خطرناک‌تر و مخرب‌تر خواهد بود.

معاون اول رییس جمهور گفت: لازمه تحرک در توسعه ملی و توسعه علمی کشور بالا بردن حس تعلق، همبستگی، اعتماد و مشارکت نخبگان جامعه در همه بخش ها و زمینه ها است.

وی در ادامه به نقش آفرینی دانشگاه ها در شرایط پیش روی کشور و اجرای راهبرد انتخاب شده در این مقطع اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری مواکداً در سخنرانی های مختلف و بخصوص در سخنرانی سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) تاکید کردند که راهبرد امروز جمهوری اسلامی ایران مقاومت است و به نظر می رسد که برای اجرای این راهبرد راهی جز بالا بردن تاب آوری سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و مدیریتی کشور نداریم چرا که یکی از اهداف آمریکایی ها فشار بر طبقات مختلف جامعه و ایجاد نارضایتی در آنها بوده است.

دکتر جهانگیری با اشاره به شرایط دشوار زندگی مردم گفت: معیشت بخش وسیعی از مردم کشور امروز به سختی می گذرد و حتماً یکی از مولفه ها در تاب آوری اقتصادی این است که چه کنیم تا مردم بتوانند این شرایط را تحمل کنند که در این زمینه نقش دانشگاه ها و راهکارهایی که به دولت پیشنهاد می کنند بسیار تأثیر گذار و مهم است.

معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تدوین بودجه سال ۹۸ کل کشور از سوی دولت و تذکر مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه بودجه باید به گونه ای باشد که شرایط تحریم از آن استنباط شود، گفت: پس از تاکید ایشان، بودجه مورد بازنگری قرار گرفت و به ۴۰۷ هزار میلیارد تومان کاهش یافت و این رقمی بود که سازمان برنامه و بودجه آن را به عنوان رقمی اعلام کرد که دیگر نباید کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: پس از این بازنگری توسط دولت، مجلس شورای اسلامی بودجه را به ۴۴۷ هزار میلیارد تومان افزایش داد و پس از آن مقام معظم رهبری تکلیف دیگری را بر عهده دولت قرار دادند تا بودجه با حداقل اتکاء به درآمدهای نفتی اصلاح شود که پس از این بازنگری بودجه به عدد ۳۸۶ هزار میلیارد تومان کاهش یافت که در شورای عالی اقتصادی قوای سه گانه به تصویب رسید و مقام معظم رهبری نیز آن را تایید کردند.

دکتر جهانگیری خاطر نشان کرد: در حال حاضر برای اداره کشور دو راهکار پیش رو داریم که یکی خلق منابع جدید بدون اتکاء به منابع نفتی و دیگری صرفه جویی در هزینه ها است.

معاون اول رییس جمهور با یادآوری اینکه ایران کشوری ثروتمند است که از ذخایر و منابع عظیم نفت و گاز برخوردار است، تصریح کرد: درآمد سالانه ما از بخش نفت حدود ۱۵۰ میلیارد دلار در سال بوده است و هر کشور قدرتمندی که تمایل داشته باشد با ایران کار کند می تواند برای دو سه سال آینده نفت ایران را پیش خرید کند.

وی با تاکید بر اینکه برنامه کاهش هزینه ها و صرفه جویی باید در همه بخش های کشور در دستور کار قرار گیرد گفت: سازمان برنامه و بودجه برنامه اصلاح ساختاری اقتصادی بودجه کشور را بر روی سایت اطلاع رسانی خود قرار داده که از دانشگاه ها و صاحب نظران کشور تقاضا داریم این برنامه را مطالعه و در خصوص آن اظهار نظر کنند.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه باید در بخش تاب آوری سیاسی و اجتماعی به حد قابل قبولی از اعتماد و امید دست پیدا کنیم گفت: نباید به مسائل داخلی بی توجه باشیم و همه کسانی که به ایران علاقمند هستند باید امکان حضور در میدان کار و فعالیت پیدا کنند همانطور که مقام معظم رهبری در دوران انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ نیز اعلام کردند که اگر نظام را هم قبول ندارید بخاطر ایران پای صندوق های رأی حاضر شوید.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر ضرورت هم افزایی قوای سه گانه و افزایش تاب آوری مدیرتی، افزود: تاب آوری مدیریتی یعنی بتوانیم به موقع تصمیم گیری کنیم و همه شهروندان احساس کنند که نظام می تواند ایران را از این شرایط عبور دهد.

وی افزود: باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که در شرایط تحریم که کشور با مشکلاتی روبروست، روند توسعه علمی کشور دچار وقفه نشود و این رسالتی مهم بر دوش دانشگاه های کشور است که در روند توسعه علمی کشور توقف بوجود نیاید.

دکتر جهانگیری ادامه داد: ما باید از سرمایه های علمی، اساتید و محققان کشور حراست و حفاظت کنیم و وضعیت معیشتی آنها را مورد توجه قرار دهیم تا این سرمایه ها در معرض بی آیندگی و خروج از کشور قرار نگیرند.

معاون اول رییس جمهور ضرورت ارتباط دانشگاه و صنعت را مورد تاکید قرار داد و با اشاره به تجربه موفق وزارت نفت در استفاده از توانمندی دانشگاه ها در پیشبرد برنامه های صنعت نفت کشور گفت: امروز که گفته می شود ۱۴۰ هزار دستگاه خودرو به خاطر نبود برخی قطعات در پارکینگ های خودرو سازان متوقف شده اند، لازم است دانشگاه ها به میدان بیایند و نیاز صنعت و تولید کشور را مرتفع کنند.

وی خاطرنشان کرد: دکتر غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مجموعه وزارت علوم و روسای دانشگاه ها، خوب پای کار ایستاده‌اند و شرایط امروز کشور را به خوبی درک کرده اند.
پس از پایان بیانات معاون اول رئیس جمهور، نشست دستور کار اصلی خود را آغاز کرد و هم‌اندیشی اول با موضوع «سیاست‌های تولید ملی و اشتغال»، پیرامون سیاست‌ها و برنامه‌های دولت در توسعه تولید ملی و اشتغال، نقش توسعه فناوری در ایجاد اشتغال و کارآفرینی، جلب مشارکت بخش غیردولتی و توسعه سرمایه‌گذاری، نقش مؤسسات آموزش عالی و پژوهش و فناوری در پشتیبانی از سیاست‌های اشتغال و کارآفرینی دولت، نحوه تأمین مواد اولیه، قطعات، تجهیزات و فناوری‌های مورد نیاز صنعت و سایر بخش‌های صنعتی و اجرایی، پشتیبانی از مراکز تحقیق و توسعه واحدهای صنعتی و ارتقا کیفیت کالای ایرانی و نقش دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهش و فناوری و با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، رئیس دانشگاه تهران، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مدیرعامل شرکت تحقیقاتی سیناژن و مدیرعامل گروه صنعتی مپنا برگزار شد.

سپس محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در سخنانی بر نزدیکی هر چه بیشتر بین بخش آموزش عالی و حوزه های اشتغال و صنعت تاکید  و آمادگی وزارتخانه‌های متبوع خود را برای همکاری هر چه بیشتر با دانشگاه اعلام نمودند.
همچنین در هم‌اندیشی دوم نیز که با عنوان «تحلیل وضعیت اجتماعی، فرهنگی و ارتباط آن با تحریم» در بعداز ظهر برگزار شد و معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت عتف، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و روسای دانشگاه‌های علامه طباطبایی و الزهراء به عنوان اعضای پنل حضور داشتند شناسایی نقاط آسیب‌پذیر و التهاب‌آفرین، دغدغه‌ها و حساسیت‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی، ضرورت و نقش سرمایه‌های اجتماعی و نمادین در کمک به رفع چالش‌های ملی و تقویت همبستگی ملی، سیاست‌ها و برنامه‌های دولت در کمک به کاهش نقاط آسیب‌پذیر و التهاب‌آفرین و نقش مؤسسات آموزش عالی و پژوهش و فناوری در کمک به ایجاد فضای نشاط و امید در جامعه، محورهای مورد گفت‌وگو و تبادل‌نظر قرار گرفت و معاونین وزارت کشور و اطلاعات هم در سخنانی رئوس دیدگاه‌های خود را در زمینه مباحث مذکور مطرح نمودند.
بخش پایانی نشست هم به جمع‌بندی مباحث دو هم اندیشی اختصاص داشت که دکتر نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران به نمایندگی از پنل اول و دکتر غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به نمایندگی از پنل دوم رئوس مطالب دو هم اندیشی را بیان نمودند.
منبع: ایسنا - روابط عمومی وزارت علوم.

عکس: ایسنا - سایت وزارت - ایسکانیوز - باشگاه خبرنگاران جوان - ایرنا

 


( ۲ )